Ovocné tartaletky se sněhovou čepicí

Už delší dobu jsem v hlavě nosila nápad na svěží citrusové tartaletky s bílou čepičkou z vyšlehaného sněhu. Kde přesně jsem se inspirovala moc netuším, protože kolem jsou toho poslední dobou mraky a proto i v receptech bylo z čeho vybírat. A protože zlatá střední cesta vždycky zvítězí, dala jsem jich dohromady několik.

Kromě inspirativní improvizace v průběhu vaření a hledání pokud možno nejpraktištějšího řešení, jak se vypořádat například s absencí košíčků bylo pečení zároveň nácvikem i mnoha cukrářských dovedností- například šlehání dokonalého sněhu.

A pokud se někdo pozastavujete nad názvem, tak tartaletky jsou sice fancy název, ale v podstatě se jedná o pudinkové košíčky :)

Takže všechno začalo těstem, respektive korpusem. Variant jak říkám existuje spousta, já jsem se pustila do oblíbené lajdácké variace - máslo a sušenky. Na korpusy používám většinou věnečky, protože se dobře lámou. Po spojení sušenek (2 balení) a zhruba 200 g másla nastalá ožehavá situace, jak vytvořit košíčky bez formiček. Na pomoc jsem si vzala silikonové košíčky na mufiny a základní korpus jsem vytvářela v nich. Esteticky to nebyl úplně největší zázrak, ale přes noc košíčky zatuhly a šly krásně vyloupnout.Do náplně jsem se pustila s jarní vervou a rozhodla jsem se namíchat úplný citrusový koktejl, který spočíval ze svaření šťávy z pomeranče, citróny, cukru a nastrouhané pomerančové kůry. Ta sice krásně voní, ale občas s ní mám problém, protože mi při vyvařování zhořkne. Vše naštěstí zachránil ovocný pudink, který jsem do svařené šťávy vmíchala, aby se nám vytvořil hustý krém. Tím jsem pak plnila připravené košíčky.V každém jiném případě bych měla chuť košíčky zakrýt čerstvým ovoem a dozdobit například želetinou, ale tentokrát přišel na řadu sníh z bílků.

Pokud doma šleháte sníh v podstatě na denním pořádku, pak se vám moje obavy budou zdát zbytečné, ale já měla opravdu trochu vítr, aby sníh správně ztuhl, aby se vůbec vyšlehal, ale zase nepřešlehal- no zkrátka šla z toho hlava kolem. Pokud stejně jako já u sněhu trochu tápete, koukněte na návod na stránce časopisu Chuť a styl, kde mají pár užitečných rad. Například přidání lžíce vody, pokud si nejste jistá čerstvostí vajec. Ale i přes nervozitu se nakonec zadařilo a sníh držel.

To jsem si zkrátka musela vyfotit :)

A pak už nezbývalo než pomocí zdobícího sáčku sníh nastříkat na košíčky/ tartaletky.No a na závěr přišlo to, na co jsem se nejvíc těšila- zapečení košíčků a jemné zhnědnutí sněhu. No musím se přiznat dobrovolně, že z jemného zhnědnutí bylo trošku delší solárko a bohužel i košíčky v návalu horka trochu povolily, ale na podobné katastrofy a odbočky z plánu jsme v kuchyni zvyklí a proto už nás tak úplně nerozhodí.Nejdůležitější bylo, že sotva jsem jich pár vyfotila, nezbyl na talíři ani drobeček :)2 komentáře:

  1. Vypadá to dobře...:) Můžu se zeptat, jaký ovocný pudink jsi použila?

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj, díky. Tuším, že ananasový :)

    OdpovědětVymazat